Ako opraviť starú betónovú podlahu

Blog image

Betón je vysoko odolný a veľmi trvanlivý.

Betón si vďaka svojej vysokej odolnosti a trvanlivosti získal vysokú obľubu pri použití pre garážové podlahy. Dlhé roky zostáva rovnaký, ale u podstatne starých betónových podláh v garáži ľahko zaznamenáte narušenie povrchu alebo dokonca väčšie praskliny. Hoci si podlahu môžete opraviť sami v snahe ušetriť, mali by ste sa snažiť použiť aspoň kvalitné prípravky, ktoré sa vám budú ľahšie aplikovať.

Kedy je potrebné urobiť podlahu z betónu "novú".

V niektorých prípadoch môže byť oprava väčších trhlín a poškodení len dočasným riešením. Ak sa rozpadá na viac miestach alebo má veľmi hlboké praskliny, mali by ste zvážiť renováciu celej podlahy. Po výmene volá aj betónová podlaha, ktorá sa zosunula. Tieto závažnejšie problémy môže spôsobiť niekoľko príčin.

  • Nedokončené alebo zle urobené prípravné práce pred položením podlahy.
  • Zlá betónová zmes.
  • Poškodenie vodou kvôli nedostatočnému odvodnenie podlahy alebo prenikaniu vlhkosti z trhlín v základoch.
  • Vystavenie mrazu pri zlom zateplenia garáže.

Väčšina prasklín ale nie je štrukturálneho charakteru a dajú sa preto dobre opraviť.


Vyčistenie podlahy


Úplne vyprázdnite priestor tak, aby ste mali k dispozícii celú plochu podlahy. Dôkladným vyčistením môžete totiž odhaliť menšie praskliny, ku ktorých oprave ste sa museli neskôr vracať. Napríklad olejové škvrny vytvára ilúziu bezchybného podkladu.

Preto je dôležité sa zbaviť nielen prachu a ďalšie zažranej špiny, ale aj mastnoty. Navyše použitie opravných hmôt je možné len na odmastený povrch. K tomu môžete použiť domáce odmasťovacie prostriedky (ako je zmes alkoholu a octu), bielidlá alebo špeciálne prípravky určené na čistenie mastnoty a hrdze. Pri čistení vám veľa pomôže aj použitie vysokotlakového čističa.

Oprava prasklín


Aké typy opravných hmôt použiť

Ak chcete pri opravovaní betónovej podlahy dosiahnuť čo najlepšie výsledky, vždy vyberajte výrobky na báze epoxidu, polyuretánu a Polyurea. Vytvrdzujú sa do väčšej pevnosti, než má betón, a zabraňujú prenikaniu vody. Výrobky na báze vody alebo latexu nie sú tak odolné, po čase sa zmršťujú dochádza k ich znehodnoteniu.

Odstráňte poškodený betón okolo prasklín

Pri hlbších prasklín je potrebné odstrániť všetok betón, ktorý by sa mohol naďalej drobiť alebo odlamovať. Najlepšie to ide pomocou dláta a šúľky. Nasmerujte dláto k praskline a úderom kladivom skúste odhaliť ďalšie možné praskliny. Postupujte tak po celej dĺžke praskliny. Potom odstráňte všetok uvoľnený alebo popraskaný betón tak, aby zostal len pevný podklad.

Vysajte (stavebným vysávačom) všetky úlomky a špinu. Prebrúste prasklinu aj jej okolie oceľovou kefou, pripravíte tak povrch pre nanesenie materiálu na opravu. Podlaha by mala byť čo najviac rovná, v prípade potreby ju preto ešte prebrúste. Opravované miesto ešte raz povysávajte.

Naneste opravnú hmotu

Konkrétny postup sa líši podľa pokynov výrobcu daného produktu, ale všeobecný postup sa dá zhrnúť do nasledujúcich krokov. Minimálna pracovná teplota pre všetky používané prípravky je 5 stupňov, nie je vhodné pracovať pri teplote vyššej ako 25 stupňov.

Pred nanesením opravné hmoty by ste mali na všetky praskliny použiť penetráciu. Po dokonalom premiešaní živice a tvrdidla prelejete zmes do ďalšej nádoby a znova premiešajú. Potom naneste nylonovým valčekom alebo štetcom na opravovanú plochu tak, aby zmes nevytvorila mláčky. Nechajte zaschnúť aspoň 24 hodín.

V prípade lacnejšie varianty, kedy použijete obyčajnú samonivelačnú stierku, zmiešate suchú zmes s určitým množstvom vody, najlepšie pomocou vŕtačky s nadstavcom. Zme musí byť úplne bez hrudiek, potom potrebuje ešte jedno premiešanie. Hmotu potom vylejete a rozotrite pomocou hladidla. Počítajte ale s tým, že samonivelačná stierka sa hodí pre jemnejšie praskliny a tie väčšie budete musieť vyplniť opravnou hmotou.

Odolnejšie možnosťou sú epoxidové stierky, napríklad plastbetón (trojzložkový systém). Zmes poriadne zamiešajte a vysypte na opravovanú plochu. Pomocou drevené laty rozhrňte a potom zmes pevne utlačte. Namočte si kovové hladidlo v riedidle a zahlaďte do rovna.

Ak chcete si prácu čo najviac uľahčiť, použite opravný tmel (môže byť aj renovačné hmota na báze cementu). Pri jeho použití býva predchádzajúcej penetrácie nežiaduce, takže vynecháte jeden krok. Dobre premiešaný tmel nanášajte hladkou stierkou tak, aby ste ju do celého povrchu vmasírovali a zarovnali s okolím.


Počítajte s obmedzenou životnosťou betonovej podlahy


Vo všetkých prípadoch opráv musíte počítať s tým, že majú obmedzenú životnosť a podlaha sa pri používaní môže naďalej poškodzovať (hlavne vplyvom zmeny teplôt a pôsobením posypovej soli). Pre väčšiu odolnosť môžete betónovú podlahu vydláždiť.


Pridať komentár

Komentáre (0)

Zatiaľ žiadne.